Épített örökség


Kalapos-kút, I. világháborús emlékhely Sitkén

települési örökség

Sitke, Kissitke határa

1915

Az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legnagyobb fogolytáborának, az ostffyasszonyfai tábornak az építőit ideiglenes táborban szállásolták el Kissitke határában1915 tavaszán. A mintegy ezer orosz és szerb hadifogoly számára – a járványok megakadályozása, a tiszta víz biztosítása érdekében – 1915.június 17-én elrendelték a közeli Kurcon-forrás megtisztítását, és annak vízével látták el a tábort. A forrásfoglalatra a táborban tisztként szolgáló Zombory Moldován Béla festőművész tervei és irányítása alapján kupolaszerű védőépületet emeltek. A 2015-ben felújított kút hadifogoly emlékhelyként látogatható.

Információ a digitalizálás tárgyáról

Település szócikk
Sitke
A település más megnevezése
Kétt Sitte, Nagy Sittke, Nagy Sitke, Schitke, Két-Schitke, Nagy- Schitke, Nagy-Sitke, Sitke, Nagy-Sittke. KISSITKE Kiss Sittke, Kiss-Sitke, Schitke, Kis Sitke, Kis-Sitke, Sitke, Kis-Sittke
Fő építőanyag
Helyszín
Sitke, Kissitke határa
Az ingatlan kulturális örökségi egység történetével összefüggő személyek vagy szervezetek
Zombory Moldován Béla festőművész
Az egység védelmi státusza
Helyi érték
Illetékesség
Sitke Község Önkormányzata
Szakszerű leírás
A Kalapos-kút a Kissitke határában elszállásolt, az ostffyasszonyfai tábort építő rabok vízellátásának biztosítására készült forrásfoglalás. A táborban főhadnagyként szolgáló Zombory Moldován Béla festőművész tervei alapján készült. A művészettörténeti tudással és jó esztétikai érzékkel rendelkező főhadnagy nem pusztán hasznos, de gyönyörű boltíves, oromdíszes, kápolnára hasonlító kis építményt szerkesztett. Az épület terméskőből készült vakolt kivitelben. Román stílusú boltíves kapujának zárókövében vésett, fekete festékkel kiemelt évszám: 1915. Az épület egyik oldalán vízhez kanyarodó íves kőlépcső, a másikon mellvéd, rajta az építést megörökítő kőtábla: „E KUTAT A NAGY HÁBORÚ ALATT ÉPITETTE A XVIII ŐRZÁSZLÓALJ A MUSZKA FOGLYOK SEGITSÉGÉVEL”.
A kút bizonyítéka annak, hogy a háború pusztítása közben is lehetett hasznosat, szépet, maradandót létrehozni eltérő nemzetiségű emberek közös célért való összefogásának eredményeként. A kút funkciója a fogolytábor megszűnésével megszűnt, de a mai napig friss forrásvíz fakad alatta. Az 1970-es években még kedvelt kirándulóhely volt, aztán feledésbe merült. Építésének 100. évfordulójára -lelkes önkéntesek összefogásának eredményeként- 2015 nyarán megújult.
Irodalom
Csák Zsófia: Az ostffyasszonyfai hadifogolytábor története 1915-1918. Sárvár, 2006.
Weboldal
https://sitke.hu/hu/latnivalok (Letöltés ideje: 2020.02.20.) http://www.zombory-moldovan-bela.com/index.php/hirek-news/a-sitkei-kalapos-kut (Letöltés ideje: 2020.02.20.)
Fájlnév
SM_108_C_0001.jpg; SM_108_C_0002.jpg; SM_108_C_0003.jpg
Felbontás
300 dpi; 300 dpi; 300 dpi
Felhasználás korlátozása
Korlátozott
A dokumentálás dátuma
2020-02-20
Dokumentáló
Nagy Endre

Galéria


Az anyagok felhasználásnál kötelező a forrás (www.documenta-pannonica.hu), valamint az eredetit őrző intézmény vagy személy feltüntetése.
Megszakítás