Tárgy


Felsőcsatár visszacsatolási ünnepsége

fénykép

Henrik Haber

1923. január 10.

Felsőcsatár (akkor Alsócsatár és Felsőcsatár) visszacsatolási ünnepsége 1923. január 10-én az iskola udvarán. 1921-ben a trianoni békeszerződést végrehajtó határmegállapító bizottság először Ausztriának ítélte, de a helybeli lakosok tiltakozása következtében egyeztetés kezdődött. A Népszövetség Tanácsa 1922. szeptember 17-én hozott határozatával került vissza Magyarországhoz 1923. január 10-én Alsó- és Felsőcsatár. A hálaadó szentmise után az átadás ceremóniáját az iskolában tartották. A bizottság ezután a pornóapáti átadásra vonult át, ahol Magyar- és Németkeresztes, Horvátlövő és Pornóapáti visszacsatolása történt meg.

Információ a digitalizálás tárgyáról


Anyagok és technikák
papír, pozitív nagyítás
Település szócikk
Felsőcsatár
A település más megnevezése
Felsőcsatár, Felső-Csatár, Felső Csatár, Ober Schilding, Felsö Csatár, Cschatar, Felschoe-Cschatar, Ober-Schilding, Gorny Csatár, Chatar Gornyi
Származási/ keletkezési hely
Felsőcsatár
Szakszerű leírás
Felsőcsatár (akkor Alsócsatár és Felsőcsatár) visszacsatolási ünnepsége 1923. január 10-én az iskola udvarán. 1921-ben a trianoni békeszerződést végrehajtó határmegállapító bizottság először Ausztriának ítélte, de a helybeli lakosok tiltakozása következtében egyeztetés kezdődött. A Népszövetség Tanácsa 1922. szeptember 17-én hozott határozatával került vissza Magyarországhoz 1923. január 10-én Alsó- és Felsőcsatár. A hálaadó szentmise után az átadás ceremóniáját az iskolában tartották, majd a templom előtt Margitai József kormányfőtanácsos horvátul szólt az egybegyűltekhez. A négy falu horvátjainak megerősítette, „hogy a magyar haza ép olyan szeretettel fogadja őket keblére, mint a legtisztább magyar községeket”. A bizottság ezután a pornóapáti átadásra vonult át, ahol Magyar- és Németkeresztes, Horvátlövő és Pornóapáti visszacsatolása történt meg.
Az tárgyat őrző intézmény vagy magánszemély neve és a tárgy azonosítószáma
Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum HP2843
Irodalom
Száz Magyar Falu. A sorozat szerkesztőbizottsága: Balázs Péter, Balsay István (a szerkesztőbizottság elnöke), Buza Péter (sorozatszerkesztő), Kosáry Domokos (főszerkesztő), Pálffy Géza, Virág Rudolf, Zupkó Gábor
Felhasználás korlátozása
csak belső használatra
A dokumentálás dátuma
2019-01-24
Dokumentáló
Mészáros Irén

Galéria


Az anyagok felhasználásnál kötelező a forrás (www.documenta-pannonica.hu), valamint az eredetit őrző intézmény vagy személy feltüntetése.
Megszakítás