Tárgy


Boronapince és a hozzá tartozó prés a Cáki Pincesoron

pince és prés

Podaril: József Tóth, Cák

1896

A szabadtéri muzeológia korai időszakában, az 1960-as 70-es években a gyűjteményekbe kerülő épületeket is gyakran műtárgynak tekintették, a műtárgyleltárkönyveiben tartották nyilván. Épület és tartozéka néha helytelenül egy leltári szám alatt szerepel. Így van ez Cákon a Tóth-féle pince esetében is.
A többi pincénél később, a 19. század második felében épült. A család a helyreállítás után, a múzeumi funkció mellett is évekig használta gyümölcstárolásra régi pincéjét. A pince berendezésének figyelemre méltó eleme kisméretű kőhúzós prése.

Információ a digitalizálás tárgyáról


Anyagok és technikák
fa, faragott, zsúpszalma
Település szócikk
Cák
A település más megnevezése
Czák, Czág, Czak, Czáká, Czáák, Czáka, Csák, Zackenbach, Zakenbach, Zackrebach, Czakenbak
Feliratok és jelzések
A prés oszlopán: “N 1896 M”
Származási/ keletkezési hely
Cák
Szakszerű leírás
Az épület formailag és szerkezetileg hasonlít a többi pincéhez, de ezt már nem mestergerendával építették. Deszkázott mennyezetét három hosszirányban elhelyezett födémgerenda tartja. A gerendák végei túlnyúlnak a homlokzaton. A konzolokon átfektetett rúdfák szénatárolásnál a padlás megnagyobbítását szolgálják. A pincében lévő prés az ajtóval szemközti falnál helyezkedik el. Ez is kősúlyos, de kicsi, egyszerű szerkezetű. 1896-ban készítették. Nyomófája csak karvastagságú, nem hosszanti, hanem a préstalpra keresztirányban helyezkedik el. Egyik végét a pince hátsó falánál lévő, mennyezetgerenda alá ékelt oszlop tartja, a másikat a lánccal felkötött kőnehezék terheli. Hasonló szerkezetű prések a mediterrán területekről ismertek, de a Hegyalján sem csak itt fordultak elő. A szomszédos Velemben pincében, de szüret idején az udvaron, élőfára felszerelve is használták.
Az tárgyat őrző intézmény vagy magánszemély neve és a tárgy azonosítószáma
A pince és a prés a Savaria Múzeum néprajzi gyűjteményébe tartozik (SM 77.26.1), de a Cáki Pincesor kiállításának része.
Irodalom
Vincze István: Magyar borsajtók. Ethnographia 1958.
Franc Simon: Bäuerliche Bauten und Geräte Südburgenland und Grenzgebiete. Oberschützen, 1981.
Fájlnév
SM_016_A_0001.jpg; SM_016_A_0002.jpg
Felbontás
300 dpi; 300 dpi
Felhasználás korlátozása
Korlátozott
A dokumentálás dátuma
2019-12-06
Dokumentáló
Nagy Endre

Galéria


Az anyagok felhasználásnál kötelező a forrás (www.documenta-pannonica.hu), valamint az eredetit őrző intézmény vagy személy feltüntetése.
Megszakítás