Épített örökség


Tájház Nagyrákoson

települési örökség

Nagyrákos, Alsószer 18.

19. század

A kovácsműhely és a mellette lévő ház a közösség részére felfogadott kovácsnak épült. A község építette a Zala folyó mellé, hogy a kovácsolt anyag lehűtéséhez a víz könnyen elérhető legyen. A ház első lakója Károlyi Antal kovácsmester volt, az utolsó, Károlyi Jenőné 1988-ban halt meg. A ház boronafalú zsúpfedeles, a műhely téglafalú, zsindelytetős. Műemléki helyreállításuk több ütemben történt. Az épületegyüttes jelenleg tájházként működik, a műhely néha napjainkban is használatban van.

Információ a digitalizálás tárgyáról

Település szócikk
Nagyrákos
A település más megnevezése
NagyRákos, BelsőRákos, Nagy-Rákos, Nagy-Rákos, Nagy-Rákosch, Belső-Rákos, Belschoe-Rákoscth, NutresnyRakis, NutreisnyiRakis, Rákosch, Rákos, GroßRakisch, Groß-Rakisch
Fő építőanyag
fa, tégla
Egység azonosítószáma
9221
Helyszín
Nagyrákos, Alsószer 18.
Az egység védelmi státusza
Műemléki védelem
Illetékesség
Miniszterelnökség Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság Építészeti Főosztály (Műemléki Nyilvántartás)
Szakszerű leírás
A lakóház csapos boronafalú épület. A 19. század második felében épülhetett. A csapos boronafal ekkor terjed el az Őrség területén.
Utoljára szoba – konyha – szoba – kamra helyiségekből állt, de több átalakításon mehetett át. A helyreállításnál a kamrában kemence nyomát, de istállóra utaló nyomokat is találtak.
Az épület falai kívül-belül tapasztottak, fehérre meszeltek.
A szoba mennyezete kereszt-mestergerendás pórfödém, egymásra borított deszkázattal. A többi helyiség archaikusabb. Mennyezetüket deszkázás helyett egymás mellé faragott padlók, tömör gerendák alkotják. Az épület ollószáras, szelemenes tetőszerkezetű, kettőzött zsúppal fedett. A tetőidom hátul lekontyolt, elől csonkakontyos oromzatú. Az oromzat a fal síkja elé ugrik. Gerendázatát a szoba kinyújtott mennyezetgerendái és az oldalfalak utolsó boronaelemei tartják. Az oldaltornácot sem oszlopok, hanem a mestergerendák és a keresztfalak felső gerendáinak túlnyújtott végei gyámolítják.
Az épület eredetileg füstöskonyhásnak épült. A 20. század első évtizedeiben modernizálták. Sárkemencéje helyére mászókéményhez kapcsolódó falazott kemencét kapott. A szobai kályhát akkor még megtartották, füstjét a kéménybe vezették, fűtőnyílását a konyha falán vasajtóval zárták.
Az épület jelenlegi tüzelőberendezései helyi és múzeumi analógiák alapján rekonstrukcióban készültek.
A kovácsműhely tégla falú, cseréppel fedett nyeregtetős épület. Elől deszka oromzatú, hátul falazott téglatűzfalas. Bejárata előtt nyitott patkolószín van.
Irodalom
Az Őrség és a Vendvidék. Kalauz turistáknak és természetbarátoknak. Szerk.: Boda László-Orbán Róbert, BKL, Szombathely, 2004.
Weboldal
http://www.orseg.hu/hu/info/telepulesek/az-orseg-telepulesei/nagyrakos.html (Letöltés ideje: 2019.12.06.) https://www.nagyrakos.hu/latnivalok/tajhaz-es-kovacsmuhely (Letöltés ideje: 2019.12.06.)
Fájlnév
SM_077_C_0001.jpg; SM_077_C_0002.jpg; SM_077_C_0003.jpg
Felbontás
300 dpi; 300 dpi; 300 dpi
Felhasználás korlátozása
Korlátozott
A dokumentálás dátuma
2019-12-06
Dokumentáló
Nagy Endre

Galéria


Az anyagok felhasználásnál kötelező a forrás (www.documenta-pannonica.hu), valamint az eredetit őrző intézmény vagy személy feltüntetése.
Megszakítás