Épített örökség


Iskola Pankaszon

települési örökség

Pankasz, Fő u.65.

1885

Az Őrség falvaiban az építőanyag-váltás az 1800-as évek végén kezdődött. Olasz téglaégető vendégmunkások és stájer iparosok hatására jelentek meg a téglaházak. A pankaszi iskola az Őrség első téglaépületeinek egyike. 1885-ben épült. A pankaszi gyerekek addig Nagyrákosra jártak iskolába. A község 1929-ben új iskolát épített. A református egyház ekkor eladta az épületet, melyben sokáig kocsma működött, majd az 1980-as évek végén a helytörténeti gyűjtemény és a könyvtár kapott helyet.

Információ a digitalizálás tárgyáról

Település szócikk
Pankasz
A település más megnevezése
Pankaß, Pankáß, Pankász
Fő építőanyag
tégla
Helyszín
Pankasz, Fő u.65.
Az egység védelmi státusza
Helyi védettség
Illetékesség
Helyi önkormányzat
Szakszerű leírás
Cserépzsindellyel fedett téglaház. A településen keresztülvezető úttal párhuzamosan épült, utcavonalas elrendezésű. Téglalap alaprajzú, utcai és udvari középportikusszal épült. Az épület egy részét alápincézték. Lejárata az udvar felől volt, de a pincét az 1980-as években feltöltötték. Az épület udvari homlokzatát négyoszlopos kiugró tornác (kódisállás) uralja. Amely egy folyosóra vezet. A folyosóról balra a nagyméretű tanterembe jutunk, melynek az utca felől is volt külön bejárata. Az épület többi része a tanító lakása. A folyosóról jobbra a tanító szobája és az abból nyíló kis szoba, a „benyíló” van. A bejárattal szemben szoba –sarkában padlásfeljáró- és konyha van. A konyha tüzelőberendezését elbontották. Csak a mászókémény maradt, és a helyiséget hosszában két részre osztották. A pitvar felé eső részt víz és élelmiszer tárolására, nyári főzésre, a belsőt téli főzésre és alvásra is használták. Az épület utcai homlokzata 4+1+2 tengelyes, az udvari 3+1+2 tengelyosztású. Az udvari partikusz 4 pilléres, két oldalán lépcsőfeljárat van. A homlokzatok eklektikusak. Nagyobb kiülésű tagozatai és az utcai partikusz ”fogsora” téglából kialakított, vakolt. A keretezések és párkányok sima, a falmezők durva, höbörcsös vakolatot kaptak. A konyha és a pitvar padozata mozaiklappal borított, a többi helyiség hajópadlós volt. Mennyezetei stukatúrosak, tetőszerkezete födémmel egybeépített ollószáras, talp-, taréj- és középszelemenes megoldású. Héjazata hódfarkú cseréppel fedett.
Irodalom
Avas Kálmánné: Az Őrség szakrális emlékei, meséi, mondái. Kézirat, 1971.(Savaria Múzeum Néprajzi Adattár)
Az Őrség és a Vendvidék. Kalauz turistáknak és természetbarátoknak. Szerk.: Boda László-Orbán Róbert, BKL, Szombathely, 2004.
Weboldal
http://pankasz.hu/pankaszi-helytorteneti-gyujtemeny/ (Letöltés ideje: 2019.12.09.)
Fájlnév
SM_092_C_0001.jpg; SM_092_C_0002.jpg
Felbontás
300 dpi; 300 dpi
Felhasználás korlátozása
Korlátozott
A dokumentálás dátuma
2019-12-09
Dokumentáló
Nagy Endre

Galéria


Az anyagok felhasználásnál kötelező a forrás (www.documenta-pannonica.hu), valamint az eredetit őrző intézmény vagy személy feltüntetése.
Megszakítás